Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtöljer 5806037



*

nr 580 6037


Fåtöljer

ett par, A.W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, rödbrunlackerat stålrör, armstöd av svartlackerat trä, märkt på mede nertill med etikett: ”AKTIEBOLAGET A.W. NILSSONS FABRIKER. MALMÖ 576”


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:22:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 10:23:29 1      Vinnande bud
27/4 14:34:49 2      1.000 kr



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fåtöljer karmstol karmstolar malmö 576” nilssons fabriker stol stolar




Ladda ner broschyr